Kontrasty po polsku. Spotkanie z Natalią Korczakowską

1 komentarz

Centrum Badań nad Teatrem Muzycznym zaprasza na spotkanie i dyskusję  z reżyserką, Natalią Korczakowską, poświęcone inscenizacji „Halki” Stanisława  Moniuszki, które  poprowadzi dr Agnieszka Topolska (UW).  Spotkanie odbędzie się 16 czerwca 2015 w Coll. Maius, ul. Fredry 10, sala 327. Początek o godzinie 17.

Natalia Korczakowska zaproponowała widzom Teatru Wielkiego – Opery Narodowej rekontekstualizację tradycji inscenizacyjnej Halki Stanisława Moniuszki. Góralski folklor pojawia się na zasadzie ironicznego komentarza, ponieważ głównym problemem podejmowanym w spektaklu zaprezentowanym w 2011 roku w Warszawie jest uniwersalizacja konfliktów i nierówności społecznych.
Nierówność, nieprzystawalność dwóch światów, prezentowana przez Stanisława Moniuszkę i Włodzimierza Wolskiego znalazła swoje odzwierciedlenie w spektaklu Natalii Kroczakowskiej. Świat nieustannie multiplikowanych Januszów, nowobogackich, créme de la créme pseudoelit, rozkoszujących się w odwołaniach do fałszywych szlacheckich rodowodów, herbów i całego sztafażu emblematów wyższości, skonfrontowany zostaje ze światem Halki – naiwnym, opartym na złudzeniu prawdy uczuć.
Pogłębione studium odrzucenia, nieprzystawalności prawdziwych emocji do sterylnego świata wyrachowanych gestów i póz, zostało osadzone na powrót w kontekście problematyki nierówności społecznej. I nie ma w tym nic zdrożnego (wprost przeciwnie!), a jednak wśród publiczności warszawskiej opery pojawiały się mieszane uczucia.
Czy to przykład mocno utrwalonego, momentami zakonserwowanego sposobu lektury dzieła Moniuszki – Wolskiego? Czy dzieła polskiej kultury narodowej, silnie osadzone w kontekście czasów, w których powstały, mają współcześnie potencjał inscenizacyjny? Czy polscy reżyserzy boją się polskiej tradycji operowej? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć podczas spotkania z Natalią Korczakowską.