Możliwość komentowania konferencja „Transpozycje stylów opery w dziełach kultury” została wyłączona

Fenomen opery

 

 

 

Przemysław Krzywoszyński, Jan Woleński, Fenomen opery, Kraków: Universitas, 2022.

Tytuł Fenomen opery wskazuje nie tylko na to, że opera jest zjawiskiem, ale również sugeruje treści wartościujące. Autorzy są wielbicielami sztuki operowej i zgadzają się z opinią, że jeśli muzyka jest dobra, fabuła interesująca, śpiewacy wybitni, ich gra poprawna, a scenografia ciekawa, to spektakl operowy jest wyjątkowym widowiskiem artystycznym. Adaptując w swej analizie koncepcję dzieła literackiego stworzoną przez Romana Ingardena, autorzy pokazują, że opera jest dziełem wielowarstwowym, a jej strukturalna złożoność, np. potrzeba połączenia pięknego śpiewu z tekstem przedstawiającym fabułę, stawia szczególne wymagania kompozytorom i wykonawcom. Główna teza jest taka, że śpiew jest dominujący i jemu podporządkowane są inne elementy czy warstwy dzieła. Książka traktuje także o historii opery, a w szczególności o jej związku z wydarzeniami politycznymi i społecznymi, jak również o narodowych stylach sztuki operowej.

PRZECZYTAJ »
Możliwość komentowania Fenomen opery została wyłączona

spotkanie z dr. Piotrem Maksymowiczem – nowy termin!

Informujemy, że nowy termin przełożonego spotkania z Panem dr. Piotrem Maksymowiczem to 23 lutego, godz. 12.30-14.00. Serdecznie zapraszamy!

Centrum Badań nad Teatrem Muzycznym oraz Pracownia Opery i Widowisk IFP serdecznie zapraszają do Sali Teatralnej im. W. Bogusławskiego w Collegium Maius (ul. Fedry 10), na seminarium-zebranie robocze, podczas którego nasz gość, dr Piotr Maksymowicz, laureat nagrody w 2021 roku w Konkursie Polskiego Towarzystwa Badań nad Wiekiem XVIII za najlepszą rozprawę doktorską dotyczącą szeroko ujmowanego osiemnastego wieku, przedstawi referat „Aluzyjne aktualizacje librett oraz narracja muzyczna pierwszych oper Wojciecha Bogusławskiego”.
PRZECZYTAJ »
Możliwość komentowania spotkanie z dr. Piotrem Maksymowiczem – nowy termin! została wyłączona

spotkanie z dr. Piotrem Maksymowiczem

Centrum Badań nad Teatrem Muzycznym oraz Pracownia Opery i Widowisk IFP serdecznie zapraszają w dniu 26 stycznia 2022 r. w godzinach 12.30 -14.00 do Sali Teatralnej im. W. Bogusławskiego w Collegium Maius (ul. Fedry 10), na seminarium-zebranie robocze, podczas którego nasz gość, dr Piotr Maksymowicz, laureat nagrody w 2021 roku w Konkursie Polskiego Towarzystwa Badań nad Wiekiem XVIII za najlepszą rozprawę doktorską dotyczącą szeroko ujmowanego osiemnastego wieku, przedstawi referat „Aluzyjne aktualizacje librett oraz narracja muzyczna pierwszych oper Wojciecha Bogusławskiego”.

PRZECZYTAJ »
Możliwość komentowania spotkanie z dr. Piotrem Maksymowiczem została wyłączona

POSTAĆ W OPERZE. VII SEMINARIUM LIBRETTOLOGICZNE

Serdecznie zapraszamy na ogólnopolską konferencję naukową pt. „Postać w operze. VII Seminarium librettologiczne”, organizowaną przez Centrum Badań nad Teatrem Muzycznym UAM oraz Pracownię Opery i Widowisk Instytutu Filologii Polskiej UAM. Konferencja odbędzie się 15 czerwca 2021r. na platformie MS Teams. W załączniku przedstawiamy program, a osoby, które chciałyby dołączyć do spotkania, prosimy o kontakt: ala.br@amu.edu.pl lub lisiecka@amu.edu.pl.

Program konferencji znajduje się pod linkiem:

Postać w operze_plakat

PRZECZYTAJ »
Możliwość komentowania POSTAĆ W OPERZE. VII SEMINARIUM LIBRETTOLOGICZNE została wyłączona

Kantata – oratorium – pasja. VI Seminarium Librettologiczne

Centrum Badań nad Teatrem Muzycznym UAM, Instytut Filologii Polskiej UAM i Komisja Muzykologiczna PTPN zapraszają na VI Seminarium Librettologiczne „Kantata – oratorium – pasja w historii kultury polskiej”, 9-10 grudnia 2019 roku, Sala PTPN, ul. Mielżyńskiego 27/29. Zachęcamy do zapoznania się z programem wydarzenia.

 

KANTATA PLAKAT

 

ABSTRAKTY WYSTĄPIEŃ

Alina Mądry (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza)

Passio in Es” Wojciecha Dankowskiego – nowe wileńskie źródło w kontekście twórczości kompozytora i kultury muzycznej Rzeczpospolitej Obojga Narodów

Pasja jako integralna część katolickich obchodów Wielkiego Tygodnia od XVII wieku muzycznie opracowywana była przez kompozytorów wokalno-instrumentalnie. Kapele muzyczne prezentowały tego typu kompozycje w kościołach dawnej Rzeczypospolitej. Dotyczyło to także tej części Rzeczpospolitej Obojga Narodów, która dziś przynależy do Litwy, Białorusi i Ukrainy. Wojciech Dankowski (ok. 1760 – po 1814) do tej pory uznawany był w literaturze przedmiotu za kompozytora końca XVIII i początku XIX wieku, związanego przede wszystkim z Wielkopolską, bowiem to tu głównie odnajdujemy zachowane przekazy jego utworów. Jego kompozycje zachowały się jednak i w innych miejscach, między innymi w kolekcjach muzykaliów na terenie Wilna. A zatem jego twórczość, a może i on sam, przekroczyli granice Wielkopolski i wkroczyli na teren, który dziś jest jeszcze mało znany i przebadany pod tym względem. Passio in Es, utwór zachowany w wileńskich zbiorach, jest jak do tej pory jedynym przykładem muzyki pasyjnej w twórczości Wojciecha Dankowskiego. Jest to przekaz nieznany w literaturze i dlatego jego odkrycie jest niezwykle ważnym elementem poznawczym, zarówno w kontekście całego dorobku twórczego kompozytora, jak i kultury muzycznej dawnej Rzeczypospolitej, której integralną częścią było Wilno.

PRZECZYTAJ »
Możliwość komentowania Kantata – oratorium – pasja. VI Seminarium Librettologiczne została wyłączona

Oratorium, kantata, chorał. V Seminarium Librettologiczne

Centrum Badań nad Teatrem Muzycznym UAM oraz Komisja Muzykologiczna PTPN zapraszają na V Seminarium Librettologiczne „Oratorium, kantata, chorał. Odmiany form literacko-muzycznych w polskiej kulturze XVIII i XIX wieku”

PRZECZYTAJ »
Możliwość komentowania Oratorium, kantata, chorał. V Seminarium Librettologiczne została wyłączona

Zmarł dr hab. Maciej Jabłoński

13 września 2017 roku odszedł na zawsze dr hab. Maciej Jabłoński, inicjator i pomysłodawca wielu prac Centrum Badań nad Teatrem Muzycznym, wybitny znawca teatru operowego i muzyki, człowiek serdeczny, koleżeński i bezinteresowny.

Żegnaj, Przyjacielu!

PRZECZYTAJ »
Możliwość komentowania Zmarł dr hab. Maciej Jabłoński została wyłączona
Możliwość komentowania „Opera – Polityka” Ogólnopolska Konferencja Librettologiczna została wyłączona

Warsztaty „Język – Literatura – Muzyka”

 

 

Mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w warsztatach „Język – Literatura – Muzyka”, które odbędą się na Wydziale Neofilologii UAM 26 maja 2017 r. o godz. 10:00 w Collegium Novum, Al. Niepodległości 4, sala 104 B.

PRZECZYTAJ »
Możliwość komentowania Warsztaty „Język – Literatura – Muzyka” została wyłączona